Przejdź do treści

Publikacje

Monografie

Józef Łaptos, Idesbald Goddeeris, Tierry Grosbois, Inga Kawka, Wojciech Prażuch, Przemysław Szczur (red.), zbiór dokumentów z lat 1939-1945 pt. La politique polonaise à la lumière des rapports diplomatiques belges  (1939-1945), Commission royale d’Histoire, Bruksela, ISSN 0001-415X, ISBN 978-2-87044-020-9, 490 s.

Publikacje Królewskiej Komisji Historycznej dotyczą zazwyczaj belgijskiej polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, jednak ten tom skupia się na dyplomacji belgijskiej z perspektywy europejskiej. Polscy i belgijscy historycy podjęli inicjatywę zgromadzenia belgijskich dokumentów dyplomatycznych dotyczących wysiłków podejmowanych przez Polaków w czasie II wojny światowej na rzecz przywrócenia niepodległości ich kraju. Zbiór składa się z 275 opatrzonych przypisami dokumentów archiwalnych, które pozwalają czytelnikowi prześledzić belgijskie reakcje na działalność polskiego ruch oporu, walkę polskich sił zbrojnych i inicjatywy dyplomatyczne Polaków, w tym propozycję powołania do życia Federacji Środkowoeuropejskiej. Szczególnie odkrywcze jest przedstawienie belgijskich reakcji na polskie rozczarowanie wywołane brytyjskimi i amerykańskimi ustępstwami wobec Związku Sowieckiego oraz na katastrofalny efekt końcowy – sowietyzację Polski. W prezentowanym tomie ukazany został polityczny, intelektualny, a nawet emocjonalny kontekst, w jakim funkcjonowały belgijskie środowiska emigracyjne w Londynie oraz źródła proatlantyckiej postawy Belgii i jej niestrudzonego zaangażowania w rozwijanie ponadnarodowych rozwiązań.

P. Szczur (red.), La Pologne des Belges. Évolution d’un regard, Unum Press, Kraków 2021, 380 s.

Kontakty belgijsko-polskie były już przedmiotem wielu badań. Brakuje jednak studium imagologicznego, czyli w tym przypadku analizy obrazu Polski w Belgii (i odwrotnie). Ambicją tej książki jest przede wszystkim pomoc w wypełnieniu tej luki poprzez refleksję nad sposobem, w jaki Belgowie widzieli Polskę i Polaków. Studia, które zebrano w niniejszym tomie, obejmują szeroki zakres czasowy, od XIX wieku do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem ubiegłego stulecia. Niektóre z zamieszczonych tu tekstów nie są bezpośrednio związane z imagologią, dotyczą natomiast mniej znanych aspektów stosunków belgijsko-polskich, które nie pozostały bez wpływu na wzajemne postrzeganie obu narodów.

Publikacje członków zespołu